Zahvaljujući konceptu zasnovanom na vizuelnom sadržaju, Instagram je postao najznačanija i najposjećenija društvena mreža. Sa publikom koju čini preko milijardu njegovih korisnika, marketing na Instagramu je postao privlačan pojam za mnogobrojne vlasnike biznisa, te savršena platforma za predstavljanje vašeg brenda!
Zbog toga ne čudi što postoji više od 250 miliona biznis profila koji rade marketing na Instagramu. Kažu da svaka roba nađe svog kupca, ali put do tih kupaca nije uvijek lak. Kako privući ometenu pažnju korisnika koji luta s jednog sadržaja na drugi? Kako doprijeti do vaše ciljne grupe?
Mnogi menadžeri društvenih mreža iz neznanja prave greške koje se lako mogu popraviti, ali koje koče razvoj njihovih Instragram profila.
Zato pogledajmo 6 najčešćih grešaka kada je u pitanju marketing na Instagramu, kako ih se riješiti, i kako uspješno reklamirali svoje proizvode ili usluge na ovoj plarformi.
1) Nedostatak angažmana
Ovo se dešava kada žurite da postavite objavu bez ulaganja u kreativnost. Ili kad nudite informacije i kontekst koji se ne mogu prenijeti fotografijom. Onda se nadate da će Instagram izvesti svoju magiju i učiniti vaš brend popularnim. Ali neće.
Da biste ovo izbjegli nemojte objaviti nešto i nestati. Odgovaranje na komentare koje dobijate na vaše objave je dobro, ali nije dovoljno. Aktivirajte se malo, stupite u kontakt i sa drugim korisnicima koji su zainteresovani za stvari slične vašem brendu. Pretražite hashtag-ove relevantne za ono čime se bavite da biste pronašli bitne objave i komentarisali ih. Komentari bi trebalo da budu prirodni i skrojeni tako da podstiču konverzaciju. Postavite pitanje ili odgovorite na opis, samo izbjegavajte uobičajene i bezlične komentare poput „sviđa mi se“.
Zbog toga razmislite malo. Kada ste i koliko puta vi drugima ostavili komentar ili poslali privatnu poruku?
Mnogi se ovdje vode pravilom 10x. Ukoliko želite jedan komentar – ostavite ih 10, ukoliko želite jedan DM – pošaljite ih 10.
Kad jednom ostvarite pristup korisnicima, razumjećete ih. A kada ih razumijete, znaćete i kako da razgovarate s njima i pružite ono što im je potrebno.
2) Pogrešna upotreba #hashtagova
Marketing na Instagramu i dobri stari #hashtagovi. Šta uopšte definiše dobar #hashtag? Prije svega, oni bi trebalo da se mogu pretraživati i to je čitava ideja iza kategorizovanih hashtagova.
Hashtag je veoma bitan dio Instagram marketinga. Može biti sjajan način da povećate pristup ljudima iz vaše oblasti i da vas pronađu korisnici i obožavatelji zainteresovani za vaš sadržaj, proizvode i usluge.
Ipak, da bi imali efekta, potrebno je da ih koristite na dobar način. Korištenje previše hashtagova može na loš način uticati na sliku vašeg brenda na Instagramu. Takođe, ne preporučuje se da koristite previše uopštene riječi, poput #photography, #fashion, #cars i slično. Već postoji previše sadržaja pod tim #hashtagovima, i vaša objava će se samo izgubiti u masi. A to ne želimo, zar ne? Zato budite malo određeniji kad birate riječi koja će biti obilježja vaše objave.
Ne postoji tačna fomula koja će vam garantovati uspijeh kad su u pitanju hashtagovi i marketing na Instagramu. Pokušajte stvoriti kreativan i autentičan hashtag koji će simbolisati vaš brend. Nek bude lako pamtljiv, jednostavan i relevantan. Pored toga, pratite i prošle hashtagove i provjerite koji su doprli do najviše korisnika.
Jedan od primjera dobre promocije na ovaj način jeste kampanja brenda Chipsy od prije nekoliko godina. Oni su jednostavnim hashtagom #podeliosmeh reklamirali svoj proizvod i nagradnu igru koju su organizovali, uključujući direktno svoje obožavatelje u promociju.
3) Previše samopromocije
Instagram bi trebalo da se zasniva na interakciji. Previše samopromocije je jedna od najsuprotnijih stvari interakciji. Stvara sliku dosadne osobe ili kompanije koja je očajnički željna pažnje.
Bez obzira koliko sjajnih priča o vašem poslovanju imate, nemojte sve odjednom ostavljati. Napravite predah, postavite nešto neobično, zanimljivo, smiješno – npr. prikladan meme.
Ukoliko želite postavljati često samopromotivne objave, potrebna je doza kreativnosti. Kreirajte post praćen opisom koji će probuditi emocije u korisnicima.
Pored toga, ukoliko imate puno sadržaja koji želite da postavite, koristite i Instagram Story-je, live snimke ili AMA (ask me anything – pitaj me bilo šta) vid komunikacije.
4) Previše uglađenog sadržaja
I novi i već ugledni brendovi kreiraju uglađen sadržaj u pokušaju da skrenu veliku pažnju na detalje i velika ulaganja vremena i vještina da bi se stvorio takav proizvod. Njihov cilj je da daju do znanja da je njihov brend = kvalitet.
Iako je dobra namjera iza postavljanja takvog sadržaja, istraživanja pokazuju da on ne privlači korisnike. Kada je u pitanju marketing na Instagramu – ovakav sadržaj se jednostavno ne isplati.
Kako biste to izbjegli, postavljajte autentičan sadržaj. Fokusirajte svoj brend na stvarne momente. Imajte i na umu da je jednostavnost ključna.
5) Kupljeni pratioci, lajkovi i komentari
Postaje sve teže da se na prirodan način poveća broj pratilaca na Instagramu otkako postoji opcija plaćenih reklama. A za nekoliko dolara, možete kupiti hiljade pratilaca za nekoliko sati. Međutim, očajnički potezi poput kupovanja lajkova, pratilaca i komentara će vas samo odvući dalje od vašeg cilja.
Iako na ovaj način možete imati mnogo pratilaca, oni ne mogu postati klijenti. Cilj promocije jeste da pratioce pretvorimo u klijente, a to ne možemo uraditi sa kupljenim, tzv. bot ili ghost pratiocima. Jer kao što sama riječ kaže, oni su tu kao duhovi, samo brojno. A koja je poenta velikog broja pratilaca ako stvarno ne prate vaš sadržaj?
6) Stvaranje strategije naslijepo
Keiranje Intagram marketinških strategija naslijepo je dobro koliko i da nemate strategiju. Oba pristupa vas mogu dovesti do toga da pokušavate uraditi više stvari u isto vrijeme i to ne baš uspješno. Ili da rezultira objavljivanjem nasumičnog sadržaja bez nekog smisla.
U pravljenju strategije će vam najviše značiti prava Instagram analitika, a ne samo broj pratilaca. Nemojte se opterećivati tim brojem. Obratite pažnju na to koji su vaši postovi bili najposjećeniji u prošlosti i iskoristite te informacije da stvorite učinkovit plan. Da izbjegnete nasumično lutanje po mraku Instagrama, bilo bi najbolje da imate samo jednu strategiju s jednim određenim ciljem. Bez obzira da li je taj cilj povećanje prometa na vašoj veb-lokaciji, stvaranje svijesti o brendu ili nešto drugo.
Oprezno i odmjereno povlačenje poteza će vam pomoći u stvaranju velike i odane zajednice na Instagramu, koja će pomoći u promociji onog čime se bavite.
Marketing na Instagramu? – Da li je okej da rizikujemo?
Naravno da je dobro da ponekad rizikujete, i uradite drugačije kako biste „ispitali teren“ i otkrili šta vaša publika najviše voli. Međutim, dobro je i pratiti svoje poteze i izbjegavati ove greške, kako biste sebi osigurali put ka uspjehu.
I pred kraj jedan kliše savjet – kojim god da se poslom bavite pokušajte stvarati autentičan i nov sadržaj, jer to na kraju krajeva i privlači korisnike! A kad jednom privučete pažnju vaša publika će vjerovatno nastaviti da se širi. Jer ljudi vole da podijele sa drugima ono što im se sviđa. Iako nije u pitanju bio Instagram već Twitter, uzmite za primjer kako je američki lanac brze hrane Wendy’s na neobičan način svojim tvitovima privukao ogromnu pažnju na svoj profil – i o tome se dugo pisalo i pričalo.
Ukoliko vam se dopao ovaj tekst preporučujemo vam da pročitate i Marketing na Facebook-u (KORISNI SAVJETI KOJI MOŽDA NISTE ZNALI).